Listování v Paříži

přidáno: 3. 10. 2016 6:16, autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno 3. 10. 2016 6:27 ]
Ve čtvrtek
29.9. 2016 se v Highlander Pub u Pont Neuf konalo Listování, projekt českého herce Lukáše Hejlíka, který funguje už od r. 2003 a snaží se velmi originální formou představit a přiblížit divákům knihy z aktuální tvorby současných autorů a vzbudit tak, především u mladší generace, zájem o četbu a knihy jako takové. 

Kromě mnoha míst v České republice a na Slovensku se Listování konalo i v Luxemburku nebo v Londýně, kde ho pořádalo tamní České centrum. V Paříži se Listování uskutečnilo poprvé a to díky Asociaci ČSMPF.


„Listovalo se“ z knihy Faktor Merde, což je páté pokračování bestselleru „Merde! Rok v Paříži“ a přítomen byl i samotný autor knihy, britský novinář a spisovatel žijící v Paříži už přes 20 let, Stephen Clarke.

Kdo čekal statické předčítání z knihy, ten se velmi mýlil. Scénické čtení v podání herců Lukáše Hejlíka a Věry Hollé bylo velmi akční! Během jedné hodiny jsme společně s hlavním hrdinou Paulem Westem mohli postupně projít hlavní dějovou linkou románu a zasmát se nejen jeho těžkostem s francouzštinou, typicky pařížským problémům s bydlením, jeho boji o čajovnu s bývalým šéfem i francouzskou byrokracií a jeho poněkud komplikovaným vztahům se ženami, ale i dalším peripetiím a nástrahám života v Paříži, které většině diváků určitě byly důvěrně známé.

Kromě Paula Westa v osobě Lukáše Hejlíka se v příběhu vystřídalo mnoho dalších postav, které bravurně ztvárnila Věra Hollá. Listování bylo dynamické, svižné a jednotlivé scény spolu s hudebními předěly tvořily kompaktní celek. Oba herci svým scénickým čtením vdechli knize Stephena Clarka život. I pro samotného autora muselo být velmi zajímavé sledovat, jak jeho kniha na jevišti "ožívá" a dostává zcela nový rozměr.

Na představení navazovala beseda s autorem, které se měli možnost účastnit svými dotazy i diváci a poté si zájemci mohli zakoupit knihy „Faktor Merde“ i novinku „Merde v Evropě“ v češtině nebo ve francouzštině, které si mohli nechat přímo na místě podepsat.

Atmosféra celého večera byla velmi příjemná a uvolněná a všichni přítomní se opravdu bavili. V ceně vstupenky bylo malé občerstvení a na baru bylo možno zakoupit kromě jiného i české pivo. Těší nás, že se tento večer setkal s takovým úspěchem a i v budoucnu bychom rádi s realizací podobných projektů cílených na českou komunitu žijící tady v Paříži rádi pokračovali.


Video záznam celého představení, besedy, rozhovory či fotky z celé akce naleznete dole pod článkem!


Více informací o projektu Listování a data dalších představení naleznete na www.listovani.cz !

Pokud se chcete dozvědět něco o autorovi knihy, navštivte jeho stránky: www.stephenclarkewriter.com


Hlavní organizátor: Iveta Svobodová
Organizátoři: Iva Stejskalová, Jana Sergio, Lucie Štembírková, Tereza Chudobová, Veronika Smutná

FOTOGALERIE

https://goo.gl/photos/UxE5uu35Y6vmNFXj7


Představení


Beseda


Rozhovor se Stephenem Clarkem


Rozhovor s Lukášem HejlíkemText: Iveta Svobodová / Foto: Iva Stejskalová / Video: Jana Sergio
Comments