Reportáž: Mikulášský večírek

přidáno: 22. 12. 2014 8:13, autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno 22. 12. 2014 8:14 ]
Stejně tak jako již čtvrtým rokem se i letos v Českém centru v Paříži konal Mikulášský večírek organizovaný asociací ČSMPF. I tentokrát jsme zde mohli přivítat mnoho našich krajanů, kteří si rádi připomněli svatého Mikuláše, jenž se jinak ve Francii neslaví. Druhou polovinu účastníků tvořili Francouzi či příslušníci jiných národností, kteří byli pozváni nebo mají blízký vztah k České republice.

Sál v prostorech Českého centra byl krásně vánočně ozdoben, na stolech leželo připravené občerstvení, a tombola zabalená do blyštivého papíru lákala přitomné zůstat až do pozdních hodin.

První aktivitou, do které se návštěvnící pustili hned po příchodu, bylo zdobení perníčků a tvorba čerta, anděla a Mikuláše z ruliček od toaletního papíru. Při popíjení výborného jablečného punče tak vznikaly výtvory hodné ocenění. O hodinu později se otevřel bar s jídlem, ze kterého až oči přecházely. Hosté mohli ochutnat typické české chlebíčky, výborný bramborový salát, štrůdl, vánoční cukroví, vánočku či perník. Vše samozřejmě domácí výroby.

Hlavní program večera uvedli francouzští studenti pod vedením Terezie Habrtové, kteří nás ohromili krásným zpěvem českých barokních koled. Poté celý sál potemněl, a do místnosti vtrhl čert následovaný andělem a Mikulášem. Tato trojice všem rozdala bonbóny nebo uhlí podle toho, kdo byl hodný a kdo ne. Ze začátku to vypadalo, že všichni zlobili, ale když se začaly zpívat vánoční koledy, i ten nejzlobivější se neudržel, zazpíval, a dostal od Mikuláše bonbón.

Po rozdání ocenění za nejlepší a nejoriginálnější figurku čerta, anděla či Mikuláše přišla na řadu tombola. Ceny byly různé, ale všechny české! Hosté tak mohli vyhrát českou kuchařku, sušenky, DVD s českým filmem nebo velkou láhev slivovice. Někdo vyhrál ceny dvě, někdo žádnou, ale všichni jsme si Mikulášský večírek velmi užili a těšíme se zas na příští rok!

Mikulášský večírek / Fête St Nicolas 30/11/2014Comments