"Pravé české míchačky" slavily úspěch mezi Čechy i jejich francouzskými kamarády

přidáno: 3. 6. 2012 9:38, autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno 3. 6. 2012 11:07 ]
Poslední velká akce Českých studentů a mladých profesionálů v tomto (školním) roce přenesla své účastníky do prostředí typických českých hospod. V Janáčkově sále Českého centra o nich v pátek 25. května 2012 přednášel doktorand Univerzity Karlovy, kultorolog Alexandr Guha. Zároveň pro účastníky míchal "pravé české míchačky", koktejly vzniklé hospodským a domácím kutěním v době normalizace, kdy jediné dostupné suroviny byly české likéry a spirity.


V úvodní přednášce tak hosté měli možnost objevit, mimořádný kulturotvorný význam, který hospody mají pro Čechy. Prostředí českých hospod inspirovalo básníky i spisovatele, hospody ale sehrály důležitou roli také v politickém dění. 

Kdo chtěl, mohl ochutnat nápoje jako "Beton", "Mozek" nebo "téžévé". Alexandr Guha zároveň podrobně vysvětloval původ míchaček, stejně jako způsoby vypití. Například koktejl "Kofila" (směs kávy, rumu a cukru) při dodržení správného postupu konzumace chutná stejně jako oblíbená čokoládová tyčinka. Odvážlivci vyzkoušeli "drátěnku", koktejl, jehož hlavní ingrediencí je ocet.

Největšímu zájmu se ale těšil "semafor" -  malebná kompozice z griotky, vaječného likéru a zelené.K radosti mnohých návštěvníků nechyběla ani možnost zakousnout utopence, kyselou okurku nebo čerstvý český chléb. Akce přilákala téměř padesát účastníků různých věkových kategorií a také národností. Čechů byla jen polovina, ostatní účastníci pocházeli z Francie, ale také třeba z Irska nebo Německa.


Díky tlumočení, o které se postarala členka asociace ČSMPF Adéla Jelínková, měli možnost proniknout do tajů prostředí, které zatím znali většinou jen z pohledu turistů.

Foto: (c) Anna Krýslová (ČSMPF)

Pravé české míchačky ‎‎(Soirée cocktails tchèques)‎‎ 25/05/2012


Comments