Debata poodhalila nedostatky českého filmu

přidáno: 29. 5. 2016 1:48, autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno 29. 5. 2016 1:50 ]
https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/20160523_202509.jpg
Asociace ČSMPF ve spolupráci s filmovým festivalem Czech In uspořádala
 v pondělí 23.května 2016 v Českém centru v Paříži 

Debatu & Koktejl: Jak dostat českou kinematografii do světa?

kterou moderovala předsedkyně asociace Lucie Štembírková a do francouzštiny překládala ředitelka festivalu Markéta Hodoušková.


https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/P5230027.JPG
Pozvání na debatu v rámci festivalu českého a slovenského filmu Czech In přijal Slávek Horák, režisér úspěšného filmu Domácí péče, který získal Českého lva za nejlepší hlavní ženský herecký výkon. Další představitelkou režisérské profese byla Andrea Sedláčková, jejíž film Fair play byl uveden v závěrečný den festivalu. Mladou a nadějnou generaci studentů FAMU zastupoval Šimon Holý, který je rovněž moderátorem Rádia Wave a čtveřici hostů doplnil vedoucí kulturní rubriky Lidových novin, Jiří Peňas.

Hned ze začátku vyvstala otázka, zda existuje recept na úspěšný film. Andrea Sedláčková hostům plně zaplněného Janáčkova sálu Českého centra vysvětlila, že neexistuje určitá předloha, například období či umístění děje, které by filmu zajistila kýžený úspěch. Zároveň odhalila, že české snímky bývají zastupovány na festivalech zahraničními distribucemi, jelikož ty české nejsou na tak dobré úrovni. Například úspěch rumunského filmu na nedávno skončeném festivalu v Cannes připisuje jejich dobré francouzské distribuci. Důležitý pro úspěch, podle česko-francouzské režisérky, není scénář, ale kvalitní distribuční společnost, která má rovněž dobré styky s vedením festivalů.
https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/P5230042.JPG

Slávek Horák zcela nesouhlasil s faktem, že cena na filmovém festivalu musí být zárukou kvality a že již z několika takto oceněných filmů v půlce kvůli nezájmu odešel. 

Jiří Peňás následně připomněl průzkum, který si nechala vypracovat FAMU, o tom, proč jsou české filmy tak špatné. Podle uskutečněných rozhovorů s dotazovanými, český film trpí především nepropracovaností scénáře a postrádá největší slávu fabriky na filmy, Barrandova.

https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/P5230036.JPG
V závěru Šimon Holý pozval na přehlídku zajímavých krátkometrážních filmů studentů FAMU, které byly uvedeny během festivalu Czech In v kině l’Entrepôt.

Po debatě se hosté přesunuli na Koktejl k baru s bohatým občerstvením, který nabízel i prostor k přímé diskuzi s debatujícími.

Video záznam celé debaty, krátké rozhovory či fotky z celé akce naleznete dole pod článkem či v albu Picasa (odkaz zde).


Text: Jana Sergio / Video, Foto: Jana Sergio, Anna Polívková

FOTOGALERIE


Rozhovor se Slávkem Horákem


Rozhovor se Šimonem Holým


Rozhovor s Andreou Sedláčkovou


Debata: Jak dostat českou kinematografii do světa
Comments