Tým ČSMPF představil 2 projekty pro zlepšení komunikace mezi krajanskými spolky

přidáno: 27. 7. 2014 12:55, autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno 28. 7. 2014 6:54 ]

Vůbec první setkání krajanských spolků se uskutečnilo 26. června 2014 na Velvyslanectví České republiky v Paříži. Vedle představení činnosti jednotlivých asociací se účastníci setkání shodli na tom, že zlepší komunikaci mezi sebou i navenek vůči Čechům žijícím v zahraničí. To by jim měly usnadnit dva projekty, které připravuje sdružení Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii.

(Foto: Velvyslanectví ČR v Paříži)
Na setkání přišli představitelé patnácti sdružení s různým zaměřením a působností v celé Francii. Pro většinu představitelů spolků to byla vůbec první možnost se seznámit s činností dalších sdružení. Na úvod účastníky pozdravili velvyslankyně Marie Chatardová a zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Karel Kühnl, který představil zahraniční politiku České republiky vůči krajanům a její nejdůležitější nástroje.

Druhá část setkání byla věnována prezentaci dvou projektů, které připravily Lenka Belková a Karel Břinda ze sdružení Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii. Na setkání je ostatním krajanským spolkům představila Lenková Belková.

Prvním projektem je e-mailová konference českých asociací, která jejich představitelům umožní mezi sebou jednoduše komunikovat o aktuálním programu, hledat partnery pro spolupráci a sdílet také náklady na pořádání akcí. Zatímco technicky bude tato e-mailová konference fungovat podobně jako oblíbená konference Petite-Prague, přístup na ni budou mít pouze představitelé krajanských spolků a velvyslanectví. Autoři projektu si od užšího a specializovanějšího okruhu uživatelů slibují mimo jiné konkrétnější diskuze. Zároveň bude frekvence e-mailu nižší, než na Petite Prague, díky čemuž jí zapsaní budou pravděpodobně věnovat větší pozornost.

Komunikaci asociací směrem ke krajanům pak je věnován projekt webové stránka pro krajany žijící ve Francii. Tam by se jednak měly objevovat základní informace o přistěhování se do Francie a s tím spojenými administrativními postupy (právní, a také hledání bydlení, založení bankovního účtu,…). Tím web naváže na prezentace, které již 3 roky poskytuje sdružení ČSMPF mladým Čechům prostřednictvím dvakrát ročně pořádaného informačního večera. Zároveň také web bude obsahovat i funkci kalendáře, kam budou moci velvyslanectví i krajanské spolky vkládat pozvánky na jimi organizované události. Webová stránka bude v počátku administrována sdružením ČSMPF.

Přítomní zástupci spolků se závěrem setkání rozhodli, že oba projekty podpoří. E-mailová konference byla zprovozněna začátkem července, webové stránky pak budou první uživatelé moci navštívit během podzimu.

Kontakt na koordinátory projektu:

Lenka Belková : lenka.belkova (a) csmpf.com

Karel Břinda : karel.brinda (a) csmpf.com

Comments