Asociace ČSMPF na Dni Univerzity Karlovy v Paříži

přidáno: 25. 5. 2015 7:49, autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno 29. 5. 2015 6:56 ]
Velvyslanectví České republiky v Paříži společně s Univerzitou Karlovou v Praze uspořádalo 12.května 2015 akci „Den Univerzity Karlovy v Paříži“

Setkání mělo za úkol představit univerzitu a její mezinárodní projekty zahraničním partnerům, navázat novou spolupráci a zjistit, jaké je uplatnění absolventů na pracovním trhu v zahraničí. Na akci dorazilo na šedesát návštěvníků, včetně zástupců francouzských vysokých škol a úřadů, akademických pracovníků a absolventů působících ve Francii.

Asociaci Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii zastupovaly Jana Sergio (absolventka Filozofické fakulty oboru Italianistika) a Markéta Popková (absolventka Pedagogické fakulty oboru Angličtina a společenské vědy) společně s externí spolupracovnicí Lenkou Žehrovou, která vystudovala Češtinu a francouzštinu na Filozofické fakultě.

Na úvod paní velvyslankyně Marie Chatardová představila hosty, a také zmínila pozoruhodnou spojitost mezi sídlem velvyslanectví a pražskou vysokou školou. Nájemní smlouvu budovy, v níž dnes sídlí zastupitelský úřad, podepsal v Paříži osobně Edvard Beneš, ministr zahraničních věcí a rovněž absolvent Filozofické fakulty UK.

Zahájení první části univerzitního odpoledne se ujal rektor univerzity profesor Tomáš Zima, jehož prezentace obsahovala zajímavá fakta a data o fakultách, studijních oborech a mezinárodních programech. Zájem zahraničních studentů o studium na Univerzitě Karlově za poslední roky výrazně vzrostl a počet přijíždějících „erasmáků“ dokonce překonal počet těch vyjíždějících. Zmíněna byla rovněž spolupráce jednotlivých fakult s francouzskými vysokými školami, například výměnné programy mezi Právnickou fakultou a Université Pantheon, či Matematicko-fyzikální fakultou a Université de Strasbourg a mnoho dalšími. Více o zahraniční spolupráci naleznete na stránkách UK (odkaz).

Následně převzal slovo profesor Jaroslav Nešetřil, který velice vtipně komentoval činnost katedry aplikované matematiky a přesvědčil účastníky o tom, že i matematici mají velký smysl pro humor. Profesorka Lenka Rovná představila klub Alumni, který je určen všem absolventům a nabízí jim účast na přednáškách a akcích univerzity. Projekt má také za cíl zjistit, jestli příprava studentů na budoucí povolání je úspěšná i v praxi. Pokud 
se chcete stát členy klubu Alumni, neváhejte a navštivte jejich webové stránky (odkaz).

Na závěr vystoupila Clara Royer, ředitelka Francouzského ústavu pro výzkum ve společenských vědách – CEFRES. Hlavní poslání ústavu je vědecká výměna mezi univerzitními a výzkumnými středisky ve Francii a ve střední Evropě. Přínosné odpoledne zakončila recepce s typickou českou kuchyní, které se zúčastnila i bývalá první dáma Dagmar Havlová.


Text/Foto: Jana Sergio
Comments