Mikulášský večírek 2013, tentokrát ve znamení hudby

přidáno: 24. 11. 2013 15:38, autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno 6. 8. 2014 10:26 ]

V sobotu před první adventní nedělí (30. listopadu 2013) uspořádalo sdružení Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii v pořadí už třetí Mikulášský večírek. Stejně jako v předcházejících letech měl mladým Čechům žijícím ve Francii umožnit se sejít a připomenout si atmosféru českých Vánoc a zároveň ji představit svým francouzským kamarádům, které si mohli pozvat.

Hned v úvodu večera si mohli návštěvníci vyzkoušet své znalosti o českých a francouzských Vánocích. U příchodu dostali kvíz s otázkami o typickém vánočním jídle, postavě přinášející dárky nebo dnech, kdy prezident ve Francii a Česku pronáší novoroční projev. Po jeho vyhodnocení mohli ochutnat tradiční české vánoční lahůdky – tradiční podomácku připravený bramborový salát, chlebíčky,  jablečný závin, svařený jablečný džus (s možností přidat si kapičku tuzemáku), ale také české pivo nebo Kofolu.
Zájemci si mohli poté vyzkoušet pod dohledem Anny Krýslové, znalkyně českých tradic a členky sdružení ČSMPF, zdobení vánočních perníčků a přípravu tradičních vánočních ozdob z čerstvého a sušeného ovoce. Kolem 22. hodiny pak mezi návštěvníky dorazila svatá trojice Mikuláš, čert a anděl. Kdo si s nimi zazpíval vánoční koledy, dostal bombón. Kdo se naopak přiznal k tomu, že zlobí, tomu čert vyčinil a dal bramboru. Své štěstí pak ještě mohli návštěvníci zkusit během tomboly, kde mohli vyhrát například bločky, DVD, tričko s nápisem „I love Prague“ či láhev slivovovice.
Na závěr večera pak bylo připravené ještě jedno překvapení: komorní koncert vánočních koled v podání české zpěvačky trvale žijící v Paříži Dagmar Šaškové. Na kytaru jí doprovodil její partner Martin Vohralík a na piáno člen asociace Tom Hejda, který svou hrou vytvářel příjemnou atmosféru ostatně během větší části večera.

Letošní Mikulášský večírek přilákal 90 hostů. Zhruba polovinu tvořili Češi a druhou polovinu Francouzi nebo cizinci žijící ve Francii. Kromě studentů z různých vysokých škol přišli i starší hosté. Mezi spokojené účastníky patřil také například francouzský pár, jejichž syn se nedávno oženil s Češkou, a chtěli proto poznat blíže českou kulturu. Právě tento večer jim k tomu poskytl jedinečnou možnost.Comments