20.1. Diskuse s Jacquesem Rupnikem na téma : Politický vývoj v české republice po roce 1989: jak dál?

přidáno: 23. 1. 2012 3:39, autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno 25. 1. 2012 11:09 ]
   

 (Lenka Siváková)

V pátek 20. ledna měla asociace Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii tu čest uspořádat diskusní večer s politologem a historikem Jacquesem Rupnikem. Pan Rupnik, který mimo jiné dělal poradce Václava Havla na začátku devadesátých let, pracoval jako redaktor v BBC a momentálně je hlavou výzkumu Centra pro mezinárodní studia v Paříži a profesorem v Bruggách, se nám snažil odpovědět na některé otázky týkající se vývoje České republiky po sametové revoluci v roce 1989.

Dokázal shrnout pozitiva i negativa proběhlých událostí na naší politické scéně od listopadu 89 až po dnešek. Jak sám řekl, nemluvil diplomatickým jazykem, ale přímo a bez vytáček. To bylo myslím přijato s povděkem, protože politického jazyka, kdy je řečeno mnoho slov, ale obsah žádný, máme kolem sebe dostatek. Nebál se vyjádřit ani k takovým otázkám, jako je korupce a jak to s ní v České republice opravdu je. Celým večerem ho svými otázkami provázel doktorand politologie Filip Kostelka, který však dal příležitost zapojit se do diskuse i divákům.

 

A jaký že je recept na všechny problémy naší země? Použiji opět slova pana Rupnika, že na složité problémy není radno používat jednoduchá řešení. Nicméně nám byla nastíněna důležitá myšlenka, že možná jsme to my, kteří budeme mít tu možnost podílet se na změně fungování našeho státu.

Mladí Češi, kteří uznávají staré hodnoty: "nebát se a nekrást", kteří mají zkušenosti i z jiných zemí, kteří v sobě najdou dostatek rozhořčení jako motivaci k tomu něco činit. 

 Na plovárně s Jacquesem Rupnikem  17.1.2010

http://img.ihned.cz/attachment.php/410/33988410/is48BCD7LMOk6PQWbdfghpqrxzSU2RVn/111013_08_1_jacques_rupnik.jpg

 

 

Comments