AKTUALITY A REPORTÁŽE


České Velikonoce - tradice, zvyky a pokrmy

přidáno: , autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno ]

https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/Picture3.png
Velikonoce jsou již za dveřmi, a tak si Asociace ČSMPF pro vás připravila 
článek o velikonočních zvycích a tradičních pokrmech.
 

« České Velikonoce »


VELIKONOCE
(latinsky pascha – přechod, přejití) jsou nyní nejvýznamnější křesťanský svátek, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování. 
V západní křesťanské tradici neděle Zmrtvýchvstání připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti, tedy na měsíc březen či duben


TRADICE A ZVYKY

Pašíjový týden
Poslední týden dlouhého postního období připomíná utrpení Ježíše Krista a každý den má své pojmenování:
https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/Picture21.jpg

 • Modré pondělí - den, kdy se nesmí pracovat
 • Šedivé úterý - v tento den by hospodyňky měly vzít do rukou košťata a ze všech rohů a zákoutí v bytě by měly vymést prach a pavučiny
 • Škaredá (černá) středa – v tento den zradil Jidáš Ježíše; vymetaly se komíny, a kdo se mračil, tak mu to zůstalo každou středu v roce
 • Zelený čtvrtek – v tento den by se měla jíst zelená jídla, aby byl člověk zdravý
 • https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/Picture23.jpg
  VELKÝ pátek
  – Ježíš byl odsouzen a ukřižován
 • Bílá sobota – doma se bílilo, vařily a pekly se obřadní pokrmy, pekly se mazance a beránci, muži a chlapci pletli pomlázky, zdobila se vajíčka
 • Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční) - je největším svátkem celého liturgického roku. Jedly se pokrmy posvěcené v kostele
 • Velikonoční (Červené) pondělí - je dnes nejoblíbenějším dnem hlavně mužů. V tento den se mělo darovat červené vejce a dívka měla být vyšlehána, aby byla celý rok zdravá

https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/Picture1.jpg

Pomlázka
V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou pomlázkou z vrbového proutí. Pomlázka je spletena až z dvaceti čtyř proutků a je obvykle od půl do dvou metrů dlouhá a ozdobená pletenou rukojetí a barevnými stužkami. Podle tradice muži při hodování pronášejí koledy.

https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/Picture12.jpg

Kraslice
Jedním ze symbolů jara a Velikonoc je vajíčko, symbol nového života.
Existuje spousta technik zdobení kraslic, především na vesnicích se používají velice složité techniky jako třeba kresba voskem, leptání, drátování či vyškrabování. Velice rozšířené je barvení pomocí barev OVO – ve vodě s octem či lepení samolepek a kreslení permanentními fixy.

https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/Picture25.jpg

Zajíček
Tato figura má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara, avšak např. v byzantské ikonografii představoval zajíc Krista. Podle legendy bohyně Eostre proměnila ptáčka, který umrzl ve vánici, v zajíce. On pak z vděčnosti každé jaro kladl vejce jako pták

https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/Picture13.jpg


Kočičky
Dalším z velikonočních symbolů jsou kočičky. Zpravidla jde o větvičky vrby jívy s částečně rozvitými pupeny – květy. Tradice vychází z křesťanského příběhu, podle kterého vítali obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Ježíše palmovými ratolestmi. Ty nebyly v našich zeměpisných šířkách dostupné. Původně se tak světily zelené větvičky, které nahradil německý zvyk – kočičky.


https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/Picture8.jpg

TRADIČNÍ VELIKONOČNÍ POKRMY

Beránek
V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa. Každá správná hospodyňka by měla mít formu na beránka. Zdobení beránka je různé – pocukrování, poleva z bílé čokolády či ušlehaného bílku.Mazanec
Mazanec či velikonoční bochník je bochánek pečený zpravidla na Velikonoce ze sladkého kynutého těsta, které se používá i na vánočku, patřící mezi nejstarší druhy českého obřadního pečiva. Pečení mazance probíhalo tradičně na Bílou sobotu.https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/Picture4.jpg
Jidáše
Sladké velikonoční pečivo z kynutého těsta slazeného medem. Dle lidových tradic by se měly upéct i sníst na Zelený čtvrtek. Věřilo se, že kdo sní jidáše za svítání, bude se těšit pevnému zdraví.
Svým tvarem mají připomínat svinutý provaz, na němž se oběsil apoštol Jidáš poté, co svým polibkem zradil Ježíše a zapříčinil tak jeho zatčení. Zavinutý tvar jidášů spolu s medem, kterým se ještě horké po vytažení z trouby potírají, symbolizují plodnost a hojnost - tradiční charakteristiky jara.
https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/Picture26.jpg


Velikonoční nádivka
Velikonoční nádivka se tradičně podává na Bílou sobotu k večeři. Její neodmyslitelnou součástí jsou zelené bylinky, které symbolizují jaro.

  


Zapékané klobásky
Zapékané klobásky jsou oblíbený pokrm nejen na Velikonoce, ale také i na Vánoce. Jedná se o vinné klobásy zapečené v kynutém těstě a nakrájené na plátky.
Připravili jsme pro vás i FRANCOUZSKOU verzi článku
kterou můžete poslat svým známým a přátelům! (odkaz zde)Zdroj:
Kniha "Velikonoce", Dagmar Šottnerová
Prezentace ČSMPF "Pâques tchèque" 
Článek "Paques – Velikonoce" (https://www.radio.cz/fr/rubrique/tcheque/paques-velikonoce)Text: Jana Sergio

Asociace ČSMPF jako obvykle poskytla spoustu cenných rad

přidáno: 25. 3. 2020 7:00, autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno 25. 3. 2020 7:05 ]

https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/Info%20večer_říjen%202019.jpgAsociace Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii uspořádala další

informační večer Jak studovat a žít ve Francii

který se konal ve čtvrtek 27.února 2020
v prostorách Velvyslanectví České republiky v Paříži.Tento večer, pořádaný již v sedmnáctém vydání tradičně na začátku semestru, měl za cíl předat zkušenosti členů asociace nově příchozím Čechům v Paříži - studentům prezenčního studia, programu Erasmus, stážistům či zájemcům o zaměstnání ve Francii, především v Paříži.


Mo
derování informačního večera se ujaly předsedkyně ČSMPF Iva Stejskalová a účetní asociace Tereza Černá.

Během prezentace bylo vysvětleno, jak si zařídit bankovní účet, internet nebo průkazku hromadné dopravy. Dále pak bylo poukázáno na možná administrativní úskalí a předány rady, jak tyto situace vyřešit, a tipy ohledně trávení volného času, jako je cestování, nakupování, kulturní vyžití a mnoho dalšího.

https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/untitledpost-3/IMG_20191012_021030.jpg
Na konci večera byla také představena naše asociace, její aktivity a nadcházející akce (více o tom, jak se stát členem a jaké výhody to přináší zde).

Poděkování patří nejen zúčastněným hostům, ale také Velvyslanectví ČR v Paříži za propůjčení prostor a dlouhodobou spolupráci s naší asociací. 

Prezentace z informačního večera je k dispozici ve formátu PDF v sekci Poradna
Text: Veronika Smutná, Jana Sergio / Foto: Iva Stejskalová

ČSMPF volilo vedení asociace pro rok 2019/2020

přidáno: 29. 10. 2019 8:45, autor: Redakce CSMPF

Asociace 
Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii 
má pro rok 2019/2020 zvolené vedení.Představitele asociace zvolili členové 
na Valné hromadě
která se konala v pondělí 21.října 2019 v Paříži.
Předsedkyní 
asociace byla znovu zvolena Iva Stejskalová, stejně tak místopředsedkyní se opět stala Veronika Smutná. Finanční záležitosti bude mít na starosti i letos Tereza Černá jako účetní asociace.

Dále mezi členy rady byli vybráni: Jana Sergio - Správa webu a Ondřej Kubánek - Organizace České hospody.

Mezi Čestné členy, neboli mezi členy, kteří se výrazně podíleli na chodu asociace a v současné době již v Paříži nebydlí, byla letos zařazena:
Regina CharyparováV asociaci působila od roku 2016 tři roky jako organizátor akcí. Podílela se také na přípravách „Mikulášského večírku“, "Českých Velikonoc" a dalších důležitých akcích asociace.

Staňte se i vy členem asociace a pomožte nám ve vytváření a organizování nových akcích! (více zde)


Představení nového vedení asociace pro tento rok:


   Předsedkyně
 Iva STEJSKALOVÁ

Narozena 1986 v Havířově, od roku 2010 žije ve Francii. Po jednoletém studiu Erasmu v Paříži se Iva vrátila do Francie, aby zde pokračovala ve studiích práva. Iva absolvovala magisterský program v oboru Právo a právní věda v Olomouci, magisterský obor Diplomacie a vyjednávací strategie a dále také magisterský obor - Odpovědnost za škodu v medicíně, na univerzitě Paris SUD XI. V roce 2017 obdržela diplom na pařížské Sorbonně v oboru Odškodňování újmy na zdraví. Mezi lety 2013-2017 pracovala jako právník v oboru medicínského práva a odškodňování újmy na zdraví v advokátní kanceláři Cabinet DELPRAT v Paříži. Dále pracovala v pojišťovně Paris Nord Assurances Services v oboru občanskoprávní odpovědnost územních celku. Od června 2019 pracuje pro pojišťovnu GMF ASSURANCE v oboru odškodňování újmy na zdraví při autonehodách.

Členkou asociace je od roku 2013 a od roku 2016 je její předsedkyní. Podílí se na organizaci téměř všech událostí asociace a zaštiťuje sérii setkání "Pojďte s Ivou na…".

   Místopředsedkyně
 Veronika SMUTNÁ
veronika.smutna@email.cz


Narozena 1987 v Olomouci. Vystudovala Molekulární a buněčnou biologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Od roku 2011 působila ve výzkumném centru Gustave Roussy, kde o pět let později dokončila doktorát v oblasti vývoje nových terapeutických možností pro rakovinu prsu. V současné době se stejné problematice věnuje ve francouzské farmaceutické firmě.

Členem ČSMPF je od roku 2013, aktivně se podílí na organizaci akcí a na jejím chodu. Spoluorganizovala "České Velikonoce" a "Natáčení zdravice pro Zdeňka Svěráka k 80. narozeninám" a informační večer "Jak studovat a žít ve Francii""Listování" a další. V roce 2018 se stala místopředsedkyní asociace.Rozhovor s Veronikou Smutnou zde!
  Účetní
 Tereza ČERNÁ
tereza.cerna@csmpf.comNarozena 1989 v Hořících v Podkrkonoší. Vystudovala Digitální media na Masarykově univerzitě v Brně. V Paříži je od roku 2016, pracuje pro Evropský orgán pro bankovnictví a zároveň je taktéž freelance fotografkou.

Do asociace Čeští studenti a mladí profesionálové nastoupila v září 2017. Na starosti má finance a podílí se na chodu asociace. Spoluorganizovala akci "Listování s Lukášem Hejlíkem" a organizovala večírek "První republika".


 
 Správa webu
 Jana SERGIO
jana.sergio@csmpf.com
Narozena 1986 v Ostravě. Vystudovala Italianistiku na Karlově univerzitě v Praze, absolvovala program Erasmus na univerzitě La Sapienza v Římě a pracovní pobyt ve východní Anglii. Pracovala jako lektorka italštiny v jazykových školách v Praze a jako Data maintenance specialist ve společnosti Covidien. 
Členem ČSMPF se stala v roce 2014, 4 roky zde působila jako hlavní organizátor společenských akcí, od roku 2016 do roku 2018 vykonávala post místopředsedkyně asociace. Od roku 2014 je také správkyni webu asociace.
Organizovala "Mikulášský večírek“, "České Velikonoce“, "Retro party" a informační večer “Jak studovat a žít ve Francii”, který zároveň moderovala a podílela se na aktualizaci informační prezentace. Vytvořila nový vzhled webových stránek a grafické podoby pozvánek na společenské akce a debaty a stála za vznikem projektů "Kam v Paříži na..." a "Čeština pro Francouze".

Rozhovor s Janou Sergio zde!
   Česká hospoda
 Ondřej KUBÁNEK


Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a absolvoval program Copernic v Paříži. Ve Francii žije již sedmým rokem. V současné době pracuje na projektech SAP v Paříži. 
V asociaci Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii působí od roku 2010 jako aktivní člen a od roku 2013 má na starosti pořádání a propagaci “České hospody”, která se koná každý měsíc a propagaci tašek ČSMPF "J´aime pivo". Organizoval také akce s názvem “Novoroční guláš”.


Text: Jana Sergio

Asociace ČSMPF již po šestnácté radila, jak studovat a žít ve Francii

přidáno: 11. 10. 2019 13:21, autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno 14. 10. 2019 3:02 ]

https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/untitledpost-3/IMG_20191012_021030.jpg
Asociace Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii uspořádala další

informační večer Jak studovat a žít ve Francii
který se konal ve čtvrtek 10.října 2019
v prostorách Velvyslanectví České republiky v Paříži.Tento večer, pořádaný již v šestnáctém vydání tradičně na začátku semestru, měl za cíl předat zkušenosti členů asociace nově příchozím Čechům v Paříži - studentům prezenčního studia, programu Erasmus, stážistům či zájemcům o zaměstnání ve Francii, především v Paříži.

https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/_draft_post/Info%20večer_říjen%202019.jpg
Hosty přivítala
předsedkyně ČSMPF Iva Stejskalová a moderování informačního večera se ujaly místopředsedkyně Veronika Smutná a účetní asociace Tereza Černá.

Během prezentace bylo vysvětleno, jak si zařídit bankovní účet, internet nebo průkazku hromadné dopravy. Dále pak bylo poukázáno na možná administrativní úskalí a předány rady, jak tyto situace vyřešit, a tipy ohledně trávení volného času, jako je cestování, nakupování, kulturní vyžití a mnoho dalšího.

Na konci večera byla také představena naše asociace, její aktivity a nadcházející akce (více o tom, jak se stát členem a jaké výhody to přináší zde).

Poděkování patří nejen zúčastněným hostům, ale také Velvyslanectví ČR v Paříži za propůjčení prostor a dlouhodobou spolupráci s naší asociací. 

Prezentace z informačního večera je k dispozici ve formátu PDF v sekci Poradna


Text: Veronika Smutná, Jana Sergio / Foto: Iva Stejskalová

Nabídka stáže, 17.09.2019

přidáno: 17. 9. 2019 6:34, autor: Redakce CSMPF

Nabídka stáže v Paříži, nástup ihned!

Společnost: onefinestay
Odvětví: Hospitality / [Luxury Vacation Rental Apartments & Homes] (https://www.onefinestay.com/)
Druh smlouvy: stáž
Termín: ASAP po dobu 6 měsíců
Místo: Paříž (3. okrsek)
Podmínky: FR + AJ, schopnost práce v týmu

Celý inzerát v AJ níže!

Kontakt: CV + motivační dopis zašlete v AJ na michaela.kuldova@onefinestay.comJob title: Operations Intern
Division: France - Operations
Contract Type: Internship
Mon – Sun shifts
Location: Office Based with occasional trips within Paris
Classification: Intern

Role purpose
Onefinestay is looking for an Operations Intern. You are responsible for the day-to-day delivery of our operations in Paris, using a number of platforms and providing additional services. You will report directly to the Operations Manager and work with the operations team to ensure a perfect execution of all logistical tasks, so you'll need to be ready to jump in and help where required. As a member of the Paris business, you will also contribute to continuous improvement initiatives and strategic planning.

● Ambitious and results driven
● Fine attention to detail and quality control
● Great organisation skills and able to work autonomously
● Excellent communication skills (fluency in written and spoken French and English)
● “Fire in the belly”: this is going to be intense, and we need (a lot of) energy!
KPIs
● Maintain SLA targets on all operational deliverables
● Asset management and tracking
● Operational costs
● Guests and Homeowners NPS

Asociace ČSMPF hledá nové členy!

přidáno: 4. 9. 2019 5:45, autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno 4. 9. 2019 6:03 ]

Asociace Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii spouští kampaň 
„Hledáme nové členy!“

Staňte se členy
 • Jedete do Paříže na Erasmus, hledáte novou práci nebo v Paříži již žijete?
 • Chcete získat nové profesionální zkušenosti, které si můžete dát do Vašeho životopisu?
 • Baví Vás organizování akcí?
 • Chtěli byste si vyzkoušet moderovat akce, psát reportáže, tvořit pozvánky či pracovat s webem?
 • Nebo jen chcete poznat nové a zajímavé lidi?

Tak právě pro Vás je tady asociace ČSMPF!!! 


Naše asociace má za cíl propojovat mladé Čechy ve Francii a rozšiřovat povědomí o české kultuře, zvycích a tradicích. Pořádáme společenské akce, debaty, informační večery či Českou hospodu a zároveň radíme, jak zvládnout pobyt ve Francii.


Co členství v asociaci nabízí?

- Zapojení se do 
chodu asociace (spolupráce s Ambasádou, Českým centrem a dalšími institucemi) - obohacení profesionálního životopisu! 

- Účast na poradách - setkání se zajímavými lidmi z nejrůznějších oborů a částí Paříže (navíc se u toho výborně pobavíte!)

- Organizování nových akcí, psaní reportáží, tvorba pozvánek či letáků, správa webu, vytváření manuálů a mnoho dalšího

Dárkové balíčky pro organizátory, v
ečírky pro členy nebo drinky zdarma (např. Retro party)

- Sleva na vstupném na placených akcích asociace (např. Mikulášský večírekČeské Velikonoce atd.)

 

Jak se stát členem?
 • Není nic jednoduššího - stačí si stáhnout přihlášku, vyplnit ji a poslat nám ji na adresu csmpf@csmpf.com
 • Pak už zbývá pouze zaplatit symbolický členský příspěvek na některé z našich porad, akcích či přes internet a můžete začít využívat veškeré výhody členství!
PŘIJĎTE NA PRVNÍ MĚSÍČNÍ PORADU 10.ZÁŘÍ NEBO NA INFORMAČNÍ VEČER 3.ŘÍJNA, 
KDE SE DOZVÍTE VÍCE O ASOCIACI A PŘIPRAVOVANÝCH AKCÍCH!!!
 
Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na emailu csmpf@csmpf.com, facebooku nebo běhěm jakékoli akce ČSMPF.


Text: Jana Sergio

Právě probíhá zápis do levných městských jazykových kurzů!

přidáno: 28. 8. 2019 5:38, autor: Redakce CSMPF

Chcete se naučit francouzsky, zlepšit si gramatiku či mluvený projev? Nebo francouzsky už umíte a chtěli byste se naučit nový jazyk? 

Zapište se právě teď do levných jazykových kurzů CMA, které pořádá Pařížská radnice!

Zápis do těchto kurzů probíhá ovšem pouze dvakrát do roka, a to v SRPNU (od 21.8. do 9.9.2019) a v LEDNU (od 7.1. do 23.1.2020).Radnice, kromě kurzů francouzštiny pro cizince, nabízí i kurzy němčiny, italštiny, španělštiny, ruštiny, arabštiny, ale také asijské jazyky. Kromě jazykových kurzů nabízí dále i vzdělávací kurzy zaměřené na řemesla, informatiku, módu, pedagogiku a další.

Neváhejte, a co nejdříve se zapište na některý ze zajímavých kurzů - odkaz ZDE

Pokud neumíte francouzsky, požádejte někoho o pomoc při online registraci, která je (bohužel) pouze ve francouzštině.
Pokud si vás vyberou, musíte přijít na první lekci, jinak nemáte právo v kurzu pokračovat. Některé kurzy mají první hodinu rozřazovací testy, a až teprve potom se rozhodne, zda vás do kurzu vezmou či ne.

BONNE CHANCE!


Pokud vás zajímají i další kurzy francouzštiny, podívejte se do naší rubriky "Jazykové kurzy a Francouzština" v sekci Poradna!!!Text: Jana Sergio

Nabídka práce Asistent, FR + CZ/SK, 18.07.2019

přidáno: 18. 7. 2019 6:56, autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno 18. 7. 2019 6:59 ]

Francouzská společnost 2 G INTERNATIONAL se specializací na obchodní vztahy mezi Francií, Českou republikou a Slovenskem, hledá:

bilingvní Asistentku nebo Asistenta, francouzština – čeština, slovenština


Pracovní smlouva na dobu neurčitou, 35h/týdně.
Nástup od 16. září 2019.

Sídlo společnosti se nachází v turistickém městečku Châteauneuf-en-Auxois v Burgundsku,
přibližně 40 km od Dijonu a 30 km od Beaune.


Popis práce:
- Administrativní úkony a monitorování francouzských a českých klientů
- Překlady a tlumočení francouzština-čeština, slovenština
- Vystavení a evidence faktur
- Každodenní mailová a telefonní komunikace
- Doprovázení českých a slovenských klientů ve francouzských společnostech
- Účast na obchodních schůzkách a koordinace nových klientů...

V případě zájmu o nabízenou pozici zašlete Vaše CV a motivační dopis ve francouzštině na
emailovou adresu: 2gi@wanadoo.fr

Pohovory s vybranými kandidáty proběhnou v Praze, termín bude upřesněn.
Pomoc s hledáním ubytování v blízkosti společnosti.
Řidičský průkaz nezbytný.

V případě jakýchkoli dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit, a to buď emailem na adresu
2gi@wanadoo.fr nebo telefonicky na číslo +33 6 11 99 79 30 nebo na +33 3 80 49 26 43.
Pokud máte  zajímavé nabídky práce, pošlete nám je na email csmpf@csmpf.com a my je zveřejníme v naší sekci Nabídky práce a na fejsbuku ČSMPF !

Patnáctý informační večer ČSMPF opět přivítal nové Čechy v Paříži

přidáno: 18. 2. 2019 5:55, autor: Redakce CSMPF

Asociace Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii uspořádala další
informační večer Jak studovat a žít ve Francii
který se konal ve čtvrtek 7.února 2019
v prostorách Velvyslanectví České republiky v Paříži.


Tento večer, pořádaný již v patnáctém vydání tradičně na začátku semestru, měl za cíl předat zkušenosti členů asociace nově příchozím Čechům v Paříži - studentům prezenčního studia, programu Erasmus, stážistům či zájemcům o zaměstnání ve Francii, především v Paříži.

Hosty přivítala členka ČSMPF Daniela Staňková, moderování informačního večera se ujala a na případné otázky odpovídala předsedkyně asociace Iva Stejskalová. 

Během prezentace bylo vysvětleno, jak si zařídit bankovní účet, internet nebo průkazku hromadné dopravy. Dále pak bylo poukázáno na možná administrativní úskalí a předány rady, jak tyto situace vyřešit, a tipy ohledně trávení volného času, jako je cestování, nakupování, kulturní vyžití a mnoho dalšího.

Na konci večera byla také představena naše asociace, její aktivity a nadcházející akce (více o tom, jak se stát členem a jaké výhody to přináší zde).

Poděkování patří nejen zúčastněným hostům, ale také Velvyslanectví ČR v Paříži za propůjčení prostor a dlouhodobou spolupráci s naší asociací. 

Prezentace z informačního večera je k dispozici ve formátu PDF v sekci Poradna


Text: Veronika Smutná, Jana Sergio / Foto: Iva Stejskalová

Mikulášský večírek ČSMPF měl opět obrovský úspěch i přes pařížské manifestace «žlutých vest»

přidáno: 12. 12. 2018 6:30, autor: Redakce CSMPF   [ aktualizováno 14. 12. 2018 6:09 ]

https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/mikulasskyvecirekcsmpfmelopetobrovskyuspechipresparizskemanifestacezlutychvest/x.jpg
Asociace ČSMPF
uspořádala 
v sobotu 1.prosince 2018 již 
osmý ročník 
Mikulášského večírku 
v Českém centru.


Tento večírek má za cíl připomenout atmosféru českých Vánoc Čechům žijících ve Francii a přiblížit ji jejich francouzským kamarádům. Předsedkyně asociace Iva Stejskalová v úvodu večera představila naši asociace a bohatý program akce a následně  seznámila návštěvníky s nejznámějšími českými tradicemi spojenými s adventem a vánočním časem, stejně jako s typickými pochoutkami, které se k tomuto období vážou.

Některé z nich, jako například vynikající bramborový salát a řízečky, pomazánky či domácí cukroví, návštěvníci mohli ochutnat. Vedle toho si návštěvníci mohli vyzkoušet nazdobit perníčky a vyrobit vánoční ozdoby.

https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/mikulasskyvecirekcsmpfmelopetobrovskyuspechipresparizskemanifestacezlutychvest/xxxx.jpg
Během večera zazpívala naše předsedkyně, Iva Stejskalová, vánoční české písně a také pak společně vystoupila s nadanou Karolínou Kleinovou, která zahrála vánoční koledy na housle. 

Vyvrcholením večera byl příchod Mikuláše, čertů a anděla. Kdo byl po celý rok hodný, dostal od nich za odměnu sladkosti a mohl se s nimi i vyfotit od naši členky Terezy Černé, která je zároveň i profesionální fotografkou (odkaz na její stránky zde). Ačkoli čert varoval malé i velké návštěvníky, že má v pytli ještě dvě místa pro zlobivé, nakonec si s sebou do pekla nikoho neodnesl a děti dostali od anděla navíc i další pamlsky.
https://sites.google.com/a/csmpf.com/www/blog/mikulasskyvecirekcsmpfmelopetobrovskyuspechipresparizskemanifestacezlutychvest/strom.jpg

Na závěr večera mohli návštěvníci vyhrát v tombole jednu z dvaceti čtyř cen spojených se zimním a vánočním obdobím v česku – například láhev tuzemáku, slivovice či vaječného likéru, české salámy, ručně vyrobený mýdla, knihy a cédéčka, adventní kalendáře a čokoládové figurky, česká piva a mnoho dalších krásných českých cen!!!


S nebeskými postavami si účastníci zazpívali také vánoční koledy za klavírního doprovodu hudebnice Michaely Hrabánkové.

Osmý ročník večírku přilákal více než stovku účastníků, Čechů a jejich nejen francouzských pařížských kamarádů, kolegů a přátel. Pro mnohé z nich to bylo vůbec první setkání s českými Vánoci.


Děkujeme, že jste přišli v tak hojném počtu a budeme se na vás těšit na příštím ročníku! 


Fotky z celé akce naleznete v albu pod článkem.


Moderátor a text: Iva Stejskalová
Pokladní: Tereza Černá, Veronika Smutná
Fotograf: Tereza Černá
Organizátoři: Iva Stejskalová, Tereza Černá, Veronika Smutná, Renáta Machačová, Regina Charyparová, Marco Hladík, Michaela Kuldová, Petra Nekvasilová, Daniela Staňková, Pavlína Melicharová, Monika Hořínková


Text: Martin Polívka, Jana Sergio, Iva Stejskalová / Foto: Tereza Černá

1-10 of 130